OTOMOTİV

Otomotiv endüstrisinin hafif konstrüksiyona ilişkin taleplerini karşılayan geniş bir ürün yelpazesi

Otomotiv sektörünün olmazsa olmazı plastiktir, plastik olmadan otomotiv de olmaz! Ağırlığı azaltmak, kaynakları korumak, güvenliği artırmak ve tasarım özgürlüğü sağlamak; bunlar metal kullanımına kıyasla plastiğin sağladığı avantajlardan sadece birkaçıdır. Günümüzde otomotiv endüstrisinde çok yaygın olan hafif konstrüksiyon kullanımı, plastik olmadan imkansızdır.

KraussMaffei, . İç, dış, yapısal veya motor bölümüne ait parçalar, şeffaf bileşenler, sızdırmazlık profilleri veya kauçuk bazlı ürünler dahilinde otomotiv endüstrisinin değer zincirinin her noktasında anahtar teslim çözümler sunmaktadır.

Kazançlarımız;

  • Otomotiv endüstrisi ürün yelpazesindeki tüm plastik ürünlerin üretimi
  • Etkin ve güvenilir üretim sağlayan en son teknolojilerin kullanımı
  • 3 Teknolojinin bir arada kullanımı (Enjeksiyon/ Ekstrüzyon-Poliüretan)

2012 yılının başlarında McKinsey & Company Inc. danışmanlık şirketinin yaptığı bir çalışmaya göre 2030 yılına kadar CO2emisyonlarını azaltmak için yapılacak düzenleme, hafif otomobil konstrüksiyonunda devasa bir büyüme sağlayacaktır.

Otomobil imalatçıları, aracın elektrik tahrikli ve yakıt tasarrufu sağlayan motor teknolojilerden dolayı artan ağırlığını telafi edebilmek için, ürettikleri araçlardaki hafif bileşenlerin oranını 2030 yılına dek önemli derecede artırarak %30'dan %70'e yükseltecektir. Bu nedenle, metal yerine plastik kullanılması da giderek daha da önem kazanmaktadır.

KraussMaffei'nin sunduğu çeşitli plastik enjeksiyon makine serileri otomotiv endüstrisine ait parça yelpazesinin tamamına hitap eder — standart enjeksiyon proseslerinden karmaşık üretim hücrelerine kadar, otomasyon teknolojisi ile birlikte, parçaları işlevsel bir bütünlük içinde ve son teknoloji kalıplar kullanarak yüksek kalitede yüzeylerle üretir. Ayrıca, KraussMaffei' nin yenilikçi proses mühendisliği parça ağırlığı ve kullanılan enerjiden tasarruf sağlar, çevreyi korur, güvenliği artırır ve otomobilin her bölümünde, parçaların tasarımı için daha fazla özgürlük sunar.

İleri Teknolojilere Erişim

KraussMaffei tarafından geliştirilip kullanılan yöntem ve prosesler, örneğin araçtaki şeffaf cam tavan (sunroof) için CleanForm (temiz oda), DecoForm (geri enjeksiyon), hassas dekoratif malzemeler için CCM (Temiz Soğuk Kalıplama) ve IMD (Kalıp İçi Dekorasyon), büyük çoklu kompenent parçaların üretimini artırmak için SpinForm (Döner Tabla Teknolojisi) ve TwinForm (Çift Kalıp Teknolojisi), motor bölümü için enjeksiyonla kalıplanmış parçalar üretmek üzere Multinject (Çoklu Komponent Teknolojisi) veya direksiyon ve kapı kollarının üretiminde kullanılan WIT (Su Enjeksiyon Teknolojisi) gibi, spesifik otomotiv uygulamalarınızda en son teknolojiyi kullanmanızı sağlar.

KraussMaffei, enjeksiyon proseslerindeki ileri seviye uzmanlığının yanı sıra, ayrıca Poliüretan Makineleri ve ekstrüzyon işlemi konusunda engin bir bilgi birikimine sahiptir. Bu özelliği onu dünyada plastik üretimlerinde kullanılan en önemli 3 teknolojiyi bir arada kullanabilen tek şirket yapmıştır. Bu uzmanlık, tek başına standart plastik enjeksiyon proseslerinin izin verebileceğinden çok daha komplike uygulamaların gerçekleştirilmesi için kullanılmaktadır. Ekstrüzyon ile hammadde hazırlama sürecini Plastik Enjeksyion Makinesine (IMC) entegre ederek hammadde maliyetlerinde önemli bir tasarruf olanağı sağlar.

SkinForm teknolojisi; enjeksiyon prosesi ile poliüretan makinalarının avantajlarını birleştirerek, tek bir kalıpta enjeksiyon makinesi ile komplike parçalar üretebilmenize, bunları yeni işlevlere göre yapılandırmanıza olanak sağlar.

  • PX serisi: 50’ den 200 tona kadar kapama kuvvetine sahip bu makineler özellikle ambalaj ve teknik parçaların üretimi için ideal makinelerdir.
  • MX serisi: 5.500 tona kadar kapama kuvvetine sahip bu makineler piyasada bulunan en hızlı büyük makinelerdendir.
  • CX serisi: 35’ den 650 tona kadar kapama kuvvetine sahip bu makineler; küçük bir alanda, basit uygulamalardan kompleks üretim proseslerine kadar her aşamada maksimum maliyet faydası sağlar. İki plaka teknolojisi sayesinde kompakt bir tasarım ve kolay ulaşılabilirlik sağlanmaktadır. 150 adet makine ve enjeksiyon grubu kombinasyonu ve 500’ün üzerinde opsiyon seçeneği ile CX serisi size eşsiz bir esneklik sunmaktadır.
  • GX serisi: 400-900 tonluk orta seviye kapama kuvveti segmentindeki bu makineler dünyadaki en hızlı çift plakalı sistemlerdir.

https://www.youtube.com/watch?v=i79MLVwyqe8

https://www.youtube.com/watch?v=vvNDKmhF67w